tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

72. rocznica mordu na Rynku w Dębicy

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy zaprasza do oddania hołdu zamordowanych żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela”, w 72. rocznicę ostatniej publicznej egzekucji na działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce, która miała miejsce w południe 10 lipca 1946 roku. 

Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 25 czerwca 1946 r., rozpatrującego sprawę w trybie doraźnym, żołnierze niepodległościowego oddziału dowodzonego przez Jana Stefkę „Mściciela” – Józef Kozłowski, Franciszek Noster, Józef Grębosz, Zygmunt Ząbek i Jan Gomułka, skazani zostali na karę śmierci. Trzech ze skazanych na najsurowszą karę, Urząd Bezpieczeństwa Publicznego postanowił powiesić w Dębicy.

Egzekucja odbyła się w środę 10 lipca 1946 r., w dzień targowy, gdy do miasta przyjechało wielu ludzi z okolicznych wsi. Kat – Sylwester Bizon – założył pętlę trzem młodym ludziom stojącym na przyczepie samochodu, który w pewnym momencie odjechał. W ten okrutny sposób zakończyli życie: Józef Grębosz, Józef Kozłowski i Franciszek Noster.

Uroczystości odbędą się we wtorek 10 lipca br. o godz. 12:00 na Rynku w Dębicy, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i znicze przy pomniku Bohaterów Polski Podziemnej, uroczyście odsłoniętym przed pięcioma laty w 2013 roku.

PAMIĘĆ O NICH MIAŁA ZGINĄĆ – „Naród który traci pamięć, traci sumienie”.