tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Rajd Szlakiem Partyzanckim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy, Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przy wsparciu organizacyjnym Światowego Związku Żołnierzy AK i Powiatu Dębickiego zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych na Rajd Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica.

1I

W 2017 roku obchodzimy 75. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej i powołania Armii Krajowej – największej armii podziemnej w dotkniętej II wojną światową Europie. Armia Krajowa w szczytowym okresie funkcjonowania liczyła ogółem blisko 400 000 żołnierzy.

Istotną rolę w strukturach ZWZ-AK odegrał Obwód Dębica, którego siły w okresie akcji „Burza” wyniosły ponad 5000 zaprzysiężonych żołnierzy, w tym blisko 300 kobiet.

W lipcu 1944 roku Obwód Dębica, podzielony na trzy rejony walki (tzw. zgrupowania), przystąpił do realizacji akcji „Burza”. Zmagania w ramach tegorocznego Rajdu Szlakiem Partyzanckim będą się koncentrowały na wydarzeniach z drugiej połowy sierpnia 1944 roku, a uczestnicy wcielą się w rolę jednego z oddziałów I Zgrupowania, który będzie miał za zadanie dotrzeć z ważną informacją do dowódcy II Zgrupowania. Jaka będzie treść tej informacji oraz gdzie trzeba będzie z nią dotrzeć – o tym uczestnicy dowiedzą się w trakcie rywalizacji.

Informacje i zasady uczestnictwa

Termin: 16 października 2017 roku (poniedziałek).

Godzina wyjazdu autobusu MKS – 8:00 z parkingu na Placu Solidarności w Dębicy (koszt przejazdu tam i z powrotem 5 zł od osoby)
Miejsce rozpoczęcia rajdu: Leśniczówka Berdech w Braciejowej.

Rajd przeznaczony jest dla młodzieży zainteresowanej historią. Patrol rajdowy z danej szkoły powinien liczyć ~ 15 uczniów.

Każdy patrol zgłaszający się na rajd powinien uczestniczyć z pełnoprawnym opiekunem. Dodatkowo z każdą grupą będzie maszerował przewodnik trasy.

Każda grupa powinna być ubezpieczona, a opiekunowie powinni dopilnować, aby każdy uczestnik posiadał zgodę od rodziców/opiekunów na udział w rajdzie.

Opiekun grupy powinien uiścić opłatę za przejazd grupy u kierowcy autobusu.

Rajd będzie miał charakter marszu na orientację wraz z rywalizacją patroli na trasie.
Grupy będą wędrowały drogami leśnymi i polnymi, a także wzdłuż potoków i jarów. Uczestnicy rajdu powinni posiadać wygodne obuwie do marszu w terenie górskim.

Wszystkich uczestników obowiązuje Regulamin Szlaku Partyzanckiego (dostępny na stronie www.ak1944.pl).

Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć osobiście lub pocztą mailową do dnia 12 października 2017 roku (czwartek):
Katolickie Centrum Edukacji KANA, 39-200 Dębica, ul. Chopina 2 (godz. 12:00-20:00), kana.debica@wp.pl.

Transport:

Rano grupy docierają na miejsce autobusem Miejskiej Komunikacji Samochodowej – odjazd nastąpi o godzinie 8:00 z Placu Solidarności w Dębicy. Powrót po zakończeniu rajdu podstawionym autobusem do Dębicy (koszt przejazdu 5 zł pokrywa każdy uczestnik).

Informacje: www.ak1944.pl oraz kanadebica.org

Organizatorzy zapewniają: jeden gorący posiłek;  pamiątkową wpinkę rajdową, pakiet materiałów rajdowych; broszurę informacyjną. Każdy patrol otrzyma także pamiątkowy dyplom.

Regulamin Szlaku Partyzanckiego

Trasa marszu i punkty przejściowe Szlaku Partyzanckiego

Serdecznie zapraszamy na jesienną wędrówkę Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica.

 Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

3I