2 lutego 1944 roku przy nasypie kolejowym w Dębicy Niemcy zamordowali 54. Polaków. Był to odwet niemieckiego okupanta za akcję bojową przeprowadzoną przez oddziały Armii Krajowej w Czarnej Tarnowskiej w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1944 roku. Każdego roku w Dębicy organizowane są uroczystości rocznicowe upamiętniające ofiary z 1944 roku. W tym roku organizatorami uroczystości byli: Miasto Dębica, Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej oraz Hufiec ZHP Dębica.
Uroczystości z okazji 2 lutego od kilku lat mają podobny przebieg. Rozpoczynają się mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego, a po Eucharystii uczestnicy przejeżdżają na miejsce mordu przy nasypie kolejowym, by oddać hołd pomordowanym w tym miejscu Polakom.
W tegorocznej mszy świętej wzięło udział wielu dębiczan. Licznie przybyły także poczty sztandarowe: instytucji, związków, szkół i stowarzyszeń.
W homilii ks. Jan Krupa, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej, nawiązał do przypadającej w tym roku setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Jak zauważył kaznodzieja, Matka Boża objawiła się siostrze Łucji miesiąc przed tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Dębicy w lutym 1944 roku z przyzwoleniem na ujawnienie światu Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej.
Po mszy świętej uczestnicy udali się pod pomnik, gdzie 73. lata temu doszło do tragicznego wydarzenia. Tam odbył się krótki ceremoniał patriotyczno-religijny. Przybyłe delegacje złożyły także wiązanki kwiatów. W uroczystościach wzięła udział także delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy.
Msza święta w intencji ofiar z 2 lutego 1944 roku, odbyła się także w parafii pw. Św. Jadwigi. Przed laty właśnie tam odbywały się coroczne nabożeństwa, po których modlono się na cmentarzu wojskowym, w miejscu pochówku pomordowanym Polaków. Organizatorem ówczesnych uroczystości był Zarząd Oddziału Dębica Światowego Związku Żołnierzy AK.
fot. www.janwarzecha.pl