tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Koncert Patriotyczny na rozpoczęcie obchodów Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

W niedzielę 23 lutego 2014 roku rozpoczną się w Dębicy obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Cykl przedsięwzięć zainauguruje Koncert Patriotyczny „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” z udziałem Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, Chóru i Orkiestry PASSIONART oraz Młodzieżowej Grupy SAFO z Dębicy.

 

Na uczestników uroczystości czekają dodatkowe atrakcje: premiera reportażu historycznego pt. „NIEZŁOMNI – bohaterowie podziemia antykomunistycznego z ziemi dębickiej” oraz premierowe wykonanie utworów Tadeusza „Tadka” Polkowskiego. Przy wejściu każdy otrzyma także okolicznościowe wydanie „Biuletynu Informacyjnego”.

Podczas koncertu wystąpią m.in.: Tadeusz „Tadek” Polkowski, Roman Bosski, dyrygent Janusz Wierzgacz, aranżacja i fortepian Marek Pawełek, gitara basowa Paweł Kuźmicz, perkusja Grzegorz Fiber, solo sopran Anna Suvorova, solo mezzosopran Dagmara Sysuła, Chór i orkiestra Passionart – produkcja Mateusz Prendota, Stowarzyszenie Passionart.

Preludium do koncertu będzie występ Młodzieżowej Grupy SAFO działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy pod opieką Izabeli Ceglarz. Młodzież wystąpi z programem: „Niezłomni w służbie Bogu i Ojczyźnie” opowiadającym o dramatycznych losach trzech członków podziemia niepodległościowego z powiatu dębickiego.

Główną atrakcją wieczoru będzie występ hiphopowo-symfoniczny Tadeusza Polkowskiego, któremu towarzyszyć będzie ponad pięćdziesięcioosobowy Chór i Orkiestra Passionart z Krakowa, którą tworzą krakowscy soliści i muzycy z chórów akademickich i Filharmonii Krakowskiej.

Tomasz P. Terlikowski w najnowszym wydaniu „Do Rzeczy” (Nr 8/056; 17-23 lutego 2014), przeprowadził obszerny wywiad z Tadeuszem „Tadkiem” Polkowskim, który m.in. opowiada o projekcie „Burza 2014”, w ramach którego odbędzie się także koncert w Dębicy. Na pytanie – Co się takiego stało, że pamięć o żołnierzach wyklętych staje się nam ponownie potrzebna? Polkowski odpowiada:

– Myślę, że tu nie chodzi tylko o żołnierzy wyklętych, bo przecież w istocie potrzebujemy pamięci także o innych ludziach, którzy – w ścisłym sensie – nie byli żołnierzami podziemia niepodległościowego, ale także walczyli, oddawali życie za Polskę (…) Jesteśmy im winni pamięć. Jednak pamięć o nich pomaga nam także zrozumieć naszą współczesność, odnaleźć w historii Polski moralne wzorce i powody do dumy. Te sprawy zostały zepchnięte gdzieś na margines naszej edukacji, nie uczy się już dzieci, co to jest zdrada i czym jest bohaterstwo. A to jest nam potrzebne.

W ramach cyklu z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w powiecie dębickim zaplanowano także:
28 lutego 2014 o godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania pokaz filmu „Gra z WiNem” w reżyserii Leszka Barona.
2 marca 2014 o godzinie 10:00 na dębickim Rynku – rozpoczęcie głównych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”; następnie o godzinie 10:30 Mszę świętą w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy oraz o godzinie 12:00 – ceremoniał patriotyczno-religijny na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
7 marca 2014 o godzinie 9:00 – zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Organizatorzy cyklu przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”:
Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Parafia pw. św. Jadwigi w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie.

Partnerzy: Młodzieżowa Grupa SAFO z Dębicy, Muzeum Regionalne w Dębicy, Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica oraz Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2051.

Mecenas koncertu: Stefan Bieszczad.

Wsparcie techniczne: Agencja Artystyczna Arena.

Patronat medialny: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, RDN Małopolska, Debica.TV, Wiadomości Dębickie, Biuletyn Informacyjny – Miesięcznik Światowego Związku Żołnierzy AK.