tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Regulamin

Motto szlaku:

Natomiast pamięć o poległych i pomordowanych żołnierzach Armii Krajowej, przekazuję w opiece młodzieży Polskiej, niech uporządkowane pomniki i cmentarze przypominają potomności o heroicznych walkach ich Ojców o wolność i niepodległość Polski.
Antoni Stańko, ps. „Pożoga”

1. Szlak wiedzy pięknym plenerem Pogórza Karpackiego, wśród bujnej, często chronionej roślinności łąk i pól, a także unikalnego w swej urodzie drzewostanu buczyny karpackiej. Uszanujmy to porządkiem na szlaku, zadbajmy o jego czystość i ład.
Punkt – Berdech

2. Szlak Partyzancki jest ścieżką dydaktyczno-historyczną i wiedzie przez miejsca historyczne oraz miejsca pamięci narodowej. Godność tych miejsc uszanujmy wyciszeniem, skupieniem lub modlitwą za dusze poległych.

3. Na ścieżce możemy spotkać leśnych przyjaciół – zwierzęta. Radość ze spotkania z nimi ograniczmy jednak tylko do życzliwego uśmiechu i ruszajmy swoją drogą.

4. Uszanujmy ciszę lasu i jego mieszkańców. Na odcinkach leśnych szlaku przebywajmy w takich porach, w których jesteśmy bezpieczni – w ciągu dnia, a po zmroku szlak zostawmy tylko zwierzętom.
5. W lesie nie schodźmy z wytyczonej ścieżki, runo leśne służy nie tylko nam. Zejście ze szlaku może nam też przymnożyć wycieczki nawet o nieplanowane kilka godzin.

6. Stare przysłowie mówi, że las rośnie powoli, ale płonie szybko, nie używajmy więc otwartego ognia i nie palmy ognisk, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, lub po konsultacji z Panem Leśniczym.

7. Szlak ma służyć również naszemu zdrowiu. Z troski o to bezwzględnie zabronione jest spożywanie jakiegokolwiek alkoholu na szlaku.

Prośba:

wsłuchaj się w ciszę drzew, tak wiele pamiętają… szepczą liśćmi na leśnych polanach o bohaterach co odeszli, posłuchaj Wiatru – czasem nuci stare partyzanckie pieśni, o których dawno czas zapomniał, a brzezina wtóruje mu na otwartych strunach jak na harfie. Spójrz na wioskę w dolinie, jak spoczywa utulona w rozłożystych ramionach pól. Przejrzyj się też w kropli z potoku: Cóż masz czego być nie otrzymał?