tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Nie zapomniano o żołnierskich mogiłach

Przed uroczystością Wszystkich Świętych na grobach zmarłych i poległych żołnierzy Armii Krajowej w całym regionie, pojawiły się biało-czerwone chorągiewki oraz znicze i chryzantemy. Coroczna akcja Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy w tym roku objęła kilkanaście cmentarzy w całym regionie. W akcję włączyli się członkowie Związku Strzeleckeigo „Strzelec”.

 

Każdego roku członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odwiedzają nekropolie na ziemi dębickiej, porządkując groby zmarłych i poległych żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku odwiedzono blisko 200 mogił na cmentarzach w Dębicy: Cmentarz Wojskowy, Cmentarz Parafialny przy ulicy Cmentarnej, tzw. „Stary Cmentarz”, Cmentarz Komunalny przy ulicy Cmentarnej oraz nekropolie w: Dobrkowie, Pilźnie, Łękach Górnych, Zasowie, Sędziszowie, Górze Ropczyckiej, Zawadzie, Gumniskach i Straszęcinie.

 

Związek od wielu lat troszczy się o żołnierskie mogiły, porządkując groby, a także poddając je renowacji. W tym roku m.in. wymieniony został orzeł przy krzyżu upamiętniającym żołnierzy AK na „Starym Cmentarzu” w Dębicy.

 

W tegoroczną akcję porządkowania i odwiedzania grobów włączyli się członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

 

W intencji wszystkich poległych żołnierzy i mieszkańców powiatu dębickiego modlono się tradycyjnie 2 listopada w kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy. Nabożeństwo rozpoczęło się różańcem, podczas którego wypominano dusze zmarłych i poległych żołnierzy 5. Pułku Strzelców Konnych i Armii Krajowej oraz cywilnych ofiar II wojny światowej z powiatu dębickiego. Po nabożeństwie odbyła się msza święta, której przewodniczył ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi i kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK.