tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w powiecie dębickim

Już 23 lutego br. wielkim koncertem patriotycznym pn. „WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” rozpocznie się w Dębicy cykl przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych z okazji święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

W ramach dębickich obchodów zaplanowano także uroczystości patriotyczno-religijne, pokazy filmów dokumentalnych oraz zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Celem realizowanych przedsięwzięć jest integracja społeczności lokalnej wokół historii i dziedzictwa historycznego, ze szczególnym podkreśleniem roli Dębiczan w strukturach podziemia niepodległościowego po 1945 roku. 

 

Podczas pierwszego dnia obchodów wystąpi Tadeusz „Tadek” Polkowski oraz Chór i Orkiestra PASSIONART składająca się z solistów i muzyków krakowskich chórów i filharmonii, którzy symfonicznie zaprezentują utwory z płyty Tadeusza Polkowskiego „Niewygodna Prawda”.

Hiphopowo symfoniczny koncert, poświęcony polskiej historii, to nowoczesna i unikatowa – zarówno pod względem formuły jak i treści – forma przekazu. Jest to jednocześnie propozycja atrakcyjna niezależnie od wieku i gustów muzycznych odbiorców, a występ artysty, którego płyty osiągają każdorazowo status złotych i platynowych daje pewność wyjątkowego spotkania z muzyką i historią. Preludium do koncertu stanowić będzie występ Młodzieżowej Grupy SAFO, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.

Koncert odbędzie się 23 lutego br. o godzinie 17:00 w Domu Kultury Mors w Dębicy. Warto nadmienić, iż dzięki wsparciu: Mecenasa Koncertu oraz samorządów miasta i powiatu, a także pomocy agencji artystycznej udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Należy także podkreślić, że Dębica będzie trzecim, po Krakowie i Elblągu, miastem w Polsce, w którym odbędzie się koncert w ramach ogólnopolskiego projektu koncertowo-edukacyjnego „Burza 2014” realizowanego przez Tadeusza „Tadka” Polkowskiego.

Kulminacją obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będą uroczystości patriotyczno-religijne zaplanowane na 2 marca br. O godzinie 10:00 na Rynku w Dębicy nastąpi oficjalne rozpoczęcie uroczystości oraz złożenie kwiatów przez delegację organizatorów przy pomniku straconych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela”. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. św. Jadwigi w Dębicy, gdzie o godzinie 10:30 odprawiona zostanie Msza święta dla uczczenia święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości będzie ceremoniał patriotyczno-religijny przy symbolicznym grobie majora/podpułkownika Adama Lazarowicza na Cmentarzu Wojskowym.

W ramach uroczystości zaplanowano także pokaz unikatowego filmu dokumentalnego z 1996 roku w reżyserii Leszka Barona pt. „Gra z WiN-em”. Film obrazuje rozpracowanie agenturalne IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Pokaz odbędzie się w ramach comiesięcznego cyklu „Spotkania z historią”, które od 2013 roku realizuje Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie. Lutowe spotkanie zaplanowano w przeddzień Dnia „Żołnierzy Wyklętych” – 28 lutego br. o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu.

Ostatnim akcentem uroczystości będą zajęcia dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Dębicy i powiatu dębickiego, które odbędą się 7 marca br. w Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy. Podczas zajęć, z wykładem nt. podziemia niepodległościowego, wystąpi Mirosław Surdej z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Ponadto młodzież będzie miała okazję zobaczyć program słowno-muzyczny przygotowany przez Młodzieżową Grupę SAFO z Dębicy pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie” oraz wystawę planszową przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Dębicy.

Wierzymy, że realizowane działania w ramach cyklu obchodów z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaowocują wzrostem świadomości młodego pokolenia oraz uwrażliwią społeczność regionu na heroiczny wysiłek niezłomnych bohaterów podziemia niepodległościowego w zmaganiach o suwerenność Polski po 1945 roku. Wyrażamy także nadzieję, że formuła tegorocznych obchodów stanie się dla mieszkańców regionu doskonałą okazją do interesującego, łączącego pokolenia, „spotkania z historią i kulturą”.

Organizatorzy cyklu przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”:
Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Parafia pw. św. Jadwigi w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie.

Partnerzy: Młodzieżowa Grupa SAFO z Dębicy, Muzeum Regionalne w Dębicy, Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica oraz Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2051.

Mecenas koncertu: Stefan Bieszczad.

Wsparcie techniczne: Agencja Artystyczna Arena.

Patronat medialny: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, RDN Małopolska, Debica.TV, Wiadomości Dębickie, Biuletyn Informacyjny – Miesięcznik Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych