tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Spotkanie opłatkowe dębickiego środowiska AK

W piątek 13 stycznia 2017 roku, w siedzibie ŚZŻAK Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe weteranów AK, członków Ich rodzin oraz sympatyków ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, a wypełniła pełna serdeczności wymiana wspomnień i śpiew polskich kolęd. 

 

Okres Bożego Narodzenia obfituje w wyjątkowe obyczaje. Wiele z nich wywodzi się z uniwersalnego dziedzictwa chrześcijańskiego, lecz są wśród nich także typowo polskie tradycje. Do takich należy zwyczaj łamania się opłatkiem. Zwyczaj ten praktykuje się na ziemiach polskich od XVIII wieku. Od zawsze jest on znakiem miłości, życzliwości i przyjaźni.

Każdego roku Zarząd ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy organizuje spotkanie opłatkowe. Dawniej, jeszcze w okresie PRL, spotkania opłatkowe gromadziły wielką rzesze weteranów przedwojennego 5. pułku oraz byłych żołnierzy AK. Pierwsze kombatanckie opłatki w Dębicy odbywały się na plebanii parafii pw. Św. Jadwigi. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób.
Z chwilą powstania związku AK, Bożonarodzeniowe spotkania weteranów odbywały się w salach gimnastycznych, bowiem zgromadzeni goście, żołnierze 3. Pułku Saperów oraz kombatanci nie byli w stanie pomieścić się w sali katechetycznej.
Od kilku lat Zarząd Środowiska 5. PSK AK organizuje spotkania wewnątrzzwiązkowe.

Środowisko 5. PSK AK w Dębicy jest drugim pod względem liczebności kołem w Okręgu Tarnów, zrzeszającym największą liczbę weteranów AK. Wielu z nich mieszka na co dzień w różnych zakątkach Polski, dlatego ich przyjazd do Dębicy nie był możliwy.

Tegoroczne spotkanie wypełniły historyczne dyskusje nt. działalności partyzanckiej oraz śpiew polskich kolęd.

foto_szablon