tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Szkoła im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

W piątek 26 maja 2017 roku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwierniku (gmina Pilzno), otrzymała sztandar oraz przyjęła imię Rotmistrza Witolda Pileckiego jednego z najdzielniejszych żołnierzy Polski Walczącej i Polskiego Państwa Podziemnego. Tym samym dołączyła do rodziny placówek związanych osobą patrona z Polskim Państwem Podziemnym.

Rotmistrz Witold Pilecki brał udział w walkach o Niepodległość Polski w latach 1914-1918, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Jako ochotnik trafił do KL Auschwitz, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, później zaangażował się w działalność w siatce NIE. Aresztowany przez UB został zamordowany w więzieniu

Podniosła uroczystość nadania imienia patrona dla szkoły odbyła się w kościele pw. Św. Marcina w Zwierniku oraz w miejscowym Domu Ludowym.
W uroczystościach wzięli udział m.in. Andrzej Pilecki, syn Rotmistrza, weterani AK z Dębica i Tarnowa oraz licznie przybyli goście z różnych stron Polski.
W drugiej części uroczystości: kpt. Izabela Podhalańska, Andrzej Pilecki, dyrektor szkoły Aurelia Mącior oraz burmistrz Pilzna Ewa Gołębiewska odsłonili tablicę w budynku szkoły. Tablica została ufundowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. PSK AK w Dębicy oraz Zarząd Okręgu ŚZŻAK w Tarnowie.