tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

W hołdzie bohaterom Armii Krajowej

13 lutego 2017 roku, w wigilię 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową (14 lutego 1942 r.), odbyła się w Dębicy konferencja pod nazwą: „W bohaterów prowadziłaś ślady”. Na zaproszenie Światowego Związku Żołnierzy AK, uroczystość zaszczycił swoją obecnością Adam hr. Komorowski, syn gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Komendanta Głównego Armii Krajowej.

 

Spotkanie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego „Stracony dom” w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury. Była to opowieść o wydarzeniach z czasu II WŚ widziana z różnych perspektyw. Inspiracją do powstania przedstawienia były wspomnienia Jadwigi Lazarowicz, żony Adama Lazarowicza, komendanta obwodu AK Dębica. Motywem przewodnim była „wiara w zwycięstwo słusznej sprawy” oraz wspólnotowe zrozumienie obowiązku: zarówno wśród starszych jak i wśród młodszych. Wśród kobiet oraz wśród mężczyzn.

 

Grupa wystąpiła w składzie: Maria Socha, Patrycja Serafin, Kinga Kania, Jakub Skupień, Natalia Zaręba, Rafał Serafin, Mateusz Ciurkot, Adrian Czaja, Przemysław Tomasiewicz, Aleksandra Występek, Jagoda Misiewicz, Izabela Jodłowska, Jakub Lula, Bartosz Piątek, Weronika Pych oraz Wiktoria Skowron. Akompaniament: Piotr Madura, przygotowanie wokalne: Agnieszka Augustynowicz.

 

Następnie z wykładem „Na drodze do utworzenia Armii Krajowej” wystąpił dr Robert Zapart, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracownik Redakcji Polskiego Słownika Biograficznego PAN, autor wielu prac naukowych o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym, w tym m.in. monografii: Kościół katolicki i Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie. Dr Zapart jest pełnomocnikiem Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

 

Po tym wykładzie, odbyło się wystąpienie gościa honorowego, Adama hr. Komorowskiego, syna gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Komendanta Głównego AK, który podzielił się rodzinnym świadectwem opowiadając m.in. o życiu gen. Komorowskiego w Londynie.
Przed konferencją Adam hr. Komorowski spotkał się także z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3, która nosi imię jego ojca.

 

Na zakończenie uroczystości, z koncertem adresowanym do młodzieży, wystąpił Jakub „Kolba” Kolbusz, który wykonał piosenki ze swojej płyty „Kolba – syn Polski”.

 

Uroczystość poprowadził Maciej Małozięć, wiceprezes Okręgu Tarnów ŚZŻAK i dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy.

Armia Krajowa

fot. Aneta Sękowska, Marzena Czuchra

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część polskich Sił Zbrojnych. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. AK wniosła ogromny wkład w walkę o wolność Polski i Europy, a jej działalność należy do najbardziej chlubnych kart w historii naszej Ojczyzny. Istotną rolę w funkcjonowaniu podziemnego wojska w kraju odegrały struktury ZWZ-AK Obwodu Dębica krypt. „Dziekania”, „Deser”.

 

Organizatorami uroczystości byli:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy, Fundacja Armii Krajowej w Londynie oraz Miasto Dębica i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.