Koncertem patriotycznym pn. „WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” zainaugurowane zostały w Dębicy obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dla licznie przybyłego, kilkusetosobowego grona odbiorców, organizatorzy przygotowali sporą dawkę atrakcji. Tadeusz Polkowski, w towarzystwie Chóru i Orkiestry PASSIONART, wystąpił m.in. z premierowym wykonaniem utworu „WiN”, który już w najbliższym tygodniu pojawi się na nowym krążku „Tadka”. Poza artystami z Krakowa, na deskach Domu Kultury „MORS” wystąpiła także Młodzieżowa Grupa SAFO, a na ekranie zaprezentowany został film „NIEZŁOMNI – w służbie Bogu i Ojczyźnie”, przygotowany przez Debica.tv.
Zamierzeniem organizatorów koncertu patriotycznego, inaugurującego dębickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” było to, aby jego przekaz łączył pokolenia. W ideę tę doskonale wpisał się hiphopowo-symfoniczny projekt realizowany przez rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem PASSIONART z Krakowa. Licznie przybyli uczestnicy koncertu, byli świadkami wzruszającego i różnorodnego przekazu poświęconego żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Różnorodność zapewniły występy: Grupy SAFO, z programem „Niezłomni w służbie Bogu i Ojczyźnie”; oraz Chóru i Orkiestry PASSIONART z Krakowa, na czele z Tadeuszem „Tadkiem” Polkowskim”. Warstwę faktograficzną wypełnił reportaż historyczny „Niezłomni – bohaterowie podziemia antykomunistycznego z ziemi dębickiej”. Dokument opowiada o straconych żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału „Mściciela”, próbach i efektach ich upamiętnienia oraz czołowych przywódcach konspiracji antykomunistycznej, związanych z ziemią dębicką. Reportaż można zobaczyć na stronie telewizji internetowej Debica.tv
Przed pierwszym występem, przybyłych gości powitał Starosta Dębicki – Władysław Bielawa, który do zebranych skierował także okolicznościowe przemówienie. W wolnej Polsce, upamiętnianie ofiar komunistycznego aparatu przemocy stało się jednym z najważniejszych zadań, także powiatu dębickiego. Zdaniem Starosty – Zadaniem wynikającym z potrzeby docierania do prawdy historycznej, z uznania i wdzięczności wobec tych, którzy z odwagą i niewyobrażalną wprost determinacją podjęli nierówną walkę o prawdę i niepodległość, zadaniem wynikającym również z naszej odpowiedzialności i powinności wobec najmłodszego pokolenia.
Następnie z montażem słowno-muzycznym o „żołnierzach wyklętych”, wystąpiła młodzież dębickich szkół, skupiona w Grupie SAFO, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury. Opiekunem grupy jest instruktorka MOK oraz nauczycielka w MG 1 – Izabela Ceglarz.
Po występie, wyświetlony został reportaż „Niezłomni”, a po nim nadszedł czas na występ gwiazdy wieczoru Tadeusza Polkowskiego. Artysta wystąpił wraz z solistami i muzykami krakowskich chórów i filharmonii, którzy pod szyldem Stowarzyszenia „PASSIONART”, zaprezentowali utwory z płyty „Niewygodna Prawda”. „Dla wytchnienia” od hiphopowego przekazu, soliści wykonali kilka utworów patriotycznych; m.in. „Tango na dwa serca”, „Marsz Armii Krajowej”. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali „Legiony”, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przypadającej w 2014 roku, setnej rocznicy wymarszu Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.
Wcześniej, Tadeusz Polkowski, zaprezentował po raz pierwszy, utwór „WiN” poświęcony członkom IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym dębickiemu komendantowi ZWZ-AK – Adamowi Lazarowiczowi. Płyta m.in. z tym kawałkiem, będzie dostępna wraz z najnowszym wydaniem „Gazety Polskiej”. Warto nadmienić, że już wkrótce ukaże się także wideoklip, promujący nową płytę „Tadka”, przygotowany właśnie do tego utworu.
Koncert patriotyczny „WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” był możliwy dzięki zaangażowaniu i wsparciu MECENASA WYDARZENIA – Pana Stefana Bieszczada, a także dzięki wsparciu technicznemu, stojącemu na najwyższym poziomie, które bezinteresownie zapewniła dębicka Agencja Artystyczna ARENA. Sam wykonawca, w słowach uznania wyraził się o obsłudze technicznej i akustycznej koncertu.
Organizatorami tej części obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” byli: Powiat Dębicki i Miasto Dębica, Miejski Ośrodek Kultury oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.
W najbliższym tygodniu, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbędą się główne uroczystości patriotyczno-religijne – 2 marca oraz pokaz filmu dokumentalnego „Gra z WiN-em” w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania – 28 lutego. Obchody zakończą zajęcia edukacyjne dla młodzieży, zaplanowane na 7 marca.
Przed koncertem rozdawano także okolicznościowe wydanie Biuletyny Informacyjnego, wzorowanego na konspiracyjnym wydawnictwie Armii Krajowej.
Foto: debica.tv.