tiger

tiger

tiger

tiger
slider arrow
slider arrow

Archiwum wiadomości 2010

Publikujemy archiwalne wiadomości na temat działań realizowanych na Szlaku Partyzanckim, które były publikowane w 2010 roku na stronie www.szlakpartyzancki.prv.pl.

 

Wystawa w Galerii Dębickiej – Śladami bohaterów dębickiej Armii Krajowej 1944-2010

 Od 27 września 2010 r. w Centrum Handlowym Galeria Debicka oglądać można wystawę fotograficzną poświęconą bohaterom dębickiej Armii Krajowej. Współorganizatorem wystawy jest Szlak Partyzancki oraz Światowy Związek Żołnierzy AK – Środowisko 5 Pułku Strzelców konnych AK w Dębicy.

Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia związane z historią II Zgrupowania dębickiego Obwodu AK oraz niepublikowane dotąd współczesne fotografie miejsc historycznych wydarzeń. Wystawa jest zatem prezentacją Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica – wczoraj i dziś. Na wystawie po raz pierwszy prezentowane są także zdjęcia z dwóch corocznie organizowanych rajdów Szlakiem Partyzanckim; jesiennego rajdu krypt. „Deser” oraz wiosennego Rajdu Gwiaździstego organizowanego z okazji święta 5 pułku strzelców konnych. Takiej wystawy nie można przegapić! Na wystawę zapraszają: Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Szlak Partyzancki, Muzeum Regionalne w Dębicy oraz Galeria Dębicka.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia CH Galeria Dębica (w pasażu na I piętrze); Dębica, ul. Księdza Nosala 2.


 

Uczcili Polskę Podziemną. Msza Święta w 71. rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski

Mszą świętą oraz występem Miejskiej Orkiestry Dętej, Dębica uczciła obchody dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości zorganizował Związek Żołnierzy AK – Środowisko 5 PSK AK w Dębicy. W czasie kiedy trwały jeszcze zmagania żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939, w oblężonej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski. Była to konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca prowadzić dalszą walkę z hitlerowską III Rzeszą. W listopadzie 1939 SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi emigracyjnemu. W lutym 1942 gen. Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Na czele konspiracyjnych struktur SZP-ZWZ-AK na terenie przedwojennego powiatu dębickiego, stali kolejno: Jan Artur Towarnicki, kpt. Dąbrowski, Antoni Cwen, Adam Lazarowicz oraz Ludwik Marszałek. Dębicki obwód AK w szczytowym okresie swojego istnienia, latem 1944 r., liczył ponad 5 tys. zaprzysiężonych osób, natomiast stan oddziałów 5 psk AK w czasie akcji „Burza” wyniósł ponad 1250 żołnierzy.

Pamięć o ludziach, bohaterskich żołnierzach Państwa Podziemnego oraz ich poświęceniu dla dobra ojczyzny, nie może zostać zapomniana – mówił w czasie mszy św. Ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii św. Jadwigi. Troska o pamięć i historyczną prawdę winna spoczywać na młodzieży – musicie czerpać wiedzę od uczestników tych walk, którzy wykazali się prawdziwym bohaterstwem – przekonywał ks. Piasecki.

W mszy świętej udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci, młodzież szkolna, służby mundurowe oraz licznie przybyłe poczty sztandarowe. Po zakończeniu mszy świętej Miejska Orkiestra Dęta wystąpiła z wiązanką pieśni patriotycznych, odgrywając m.in. marsz przedwojennego 5 pułku strzelców konnych.


 

Msza Święta w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. PSK AK w Dębicy serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystej Mszy Świętej z okazji 71. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Msza zostanie odprawiona w niedzielę 26 września 2010 r. o godzinie 9:00 w kościele p.w. Św. Jadwigi w Dębicy.

W tym samym dniu odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne w Gołęczynie i Dobrkowie. Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 12:00 przed pomnikiem poległych żołnierzy III Zgrupowania 5. psk AK Obwodu Dębica w Gołęczynie, natomiast o 13:00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w kościele parafilanym w Dobrkowie.


 

RAJD GWIAŹDZISTY ODWOŁANY

W związku z ulewnymi opadami deszczu oraz licznymi podtopieniami na terenie Gminy Dębica, organizatorzy VI Rajdu Gwiaździstego odwołują rajd oraz obchody święta pułkowego. Rajd Gwiaździsty odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu.

 


 

Święto Pułkowe 2010 – VI RAJD GWIAŹDZISTY

Już 16 czerwca 2010 roku odbędzie się kolejny Rajd Gwiaździsty Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania AK Obwodu Dębica, o Przechodni Proporzec 5. PSK. W programie rajdu zaplanowano wędrówkę patroli ze szkół z terenu miasta i gminy Dębica oraz mszę świętą na polanie Kałużówka z udziałem zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją, po mszy świętej najlepszy szkolny patrol otrzyma Przechodni Proporzec Pułkowy. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

5. psk po raz pierwszy swoje święto obchodził 9 czerwca 1923 roku, kiedy dowódca pułku był ppłk Aleksander Ehrbar. W tym roku została zatwierdzona data Święta Pułku przez Ministra Spraw Wojskowych w Dzienniku Rozkazów nr 43/23, jako uczczenie rocznicy bitwy stoczonej nad Dnieprem pod dowództwem rotmistrza Tadeusza Kossaka w 1920 roku pod Kozinem. Od czasu ustanowienia Święta Pułkowego zawsze w tym dniu odbywała się Msza Św., po niej defilada, liczne imprezy, zawody hippiczne, zebrania kombatantów, wręczenie odznaczeń, awansów oraz nagród. Dnia 9 czerwca 1939 r., 5 psk obchodząc swoje Święto, nie wiedział, że jest to ostatnie Święto organizowane w dotychczasowej scenerii. Wybuch II wojny, a w 1944 r. wkroczenie do Polski Armii Czerwonej nie dawały szans organizowania tego Święta. Dopiero po powrocie z więzienia Antoniego Cwena i Władysława Strumskiego, udało się reaktywować obchody tego Święta, ale tylko w murach Kościoła garnizonowego, przy dużej przychylności Ks. Prałata Stanisława Fiołka. Warto dziś przypomnieć, że na pierwsze reaktywowane Święto Pułkowe przybyli do Dębicy; płk Kazimierz Kosiarski(ostatni przed wojną dowódca pułku), płk Antoni Dębisk „Radwan”, rtm. Tadeusz Kot, rtm. Konstanty Łubieński „Zbigniew”, por. prof. Jan Łopuski „Mariusz”, por. Leon Kloc „Jasny” prof. Gabriel Brzęk „Dewajtis”, podoficer 5 psk Leopold Kowalski, Mieczysław Stefański i żołnierze 5 psk AK, którzy obchodzą to Święto corocznie (oficjalnie od 1988 roku), niestety z roku na rok w coraz skromniejszym gronie.


 

Obchody 90. rocznicy utworzenia 5. PSK 1920-2010

W związku z przypadającą w tym roku, 90. rocznicą reaktywowania 5. psk (po odzyskaniu niepodległości), w Tarnowie i Wojniczu odbędą się uroczystości połączone z poświęceniem sztandaru Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. PSK.

Program:
6 czerwca – Bazylika Katedralna w Tarnowie
godz. 15:00 – Uroczysta msza św. w intencji żołnierzy 5. pułku strzelców konnych podczas zostanie poświęcony sztandar Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. PSK

13 czerwca – Rynek w Wojniczu
godz. 11:30 – Msza św. polowa
godz. 12:30 – Uroczyste wręczenie sztandaru Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. PSK,br> godz. 13:15 – defilada i przemarsz uczestników uroczystości do parku przy ZSLiT, gdzie odbędą się pokazy kawaleryjskie i promocja konia rasy małopolskiej.

Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. PSK jest ochotniczą formacją konną, która kontynuuje historię i tradycję przedwojennego pułku kawalerii. Działając od 2003 roku, zasłużył sobie na uznanie ze strony samorządowców Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego, sympatyków i mieszkańców ziemi tarnowskiej. W dowód uznania za swoją działalność w zakresie kształtowania postaw wśród młodzieży i upowszechniania świadomości historyczne w społeczeństwie otrzymuje najwyższe wyróżnienie – kawaleryjski sztandar.

Sztandar Tarnowskiego Oddziału im. 5. PSK, zachowuje parametry przedwojennego sztandaru wojskowego: formę, wzór, barwy i oznakowania historyczne. W rogach płachty sztandarowej znajduje się wizerunek MB Częstochowskiej, herb Miasta Tarnowa, herb Powiatu Tarnowskiego i odznaka pułkowa. Pośrodku, w otoczeniu wieńca laurowego, umieszczony został trzywierszowy napis „HONOR I OJCZYZNA”. Na stronie głównej sztandaru, pośrodku Krzyża Kawalerskiego, zachowany został orzeł państwowy okolony wieńcem laurowym. Do elementów historycznych dodany został napis: „Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych”.