Izabela Podhalańska, weteran Armii Krajowej i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5 PSK AK w Dębicy, została awansowana na stopień kapitana. Uroczystość wręczenia aktu nominacji, z okazji Święta Wojska Polskiego, zorganizował wojskowy komendant uzupełnień w Mielcu, ppłk Mirosław Ciesielski.
– Dziś jestem szczęśliwa, że dochowałam przysięgi, że swój obowiązek wobec ojczyzny spełniłam, że z czystym sumieniem mogę żyć i być przykładem dla młodego pokolenia. Wierzę, że moje długie życie jest nagrodzone przez Boga, za tak przeżytą młodość, której ideały zachowałam na zawsze w swoim sercu – ze wzruszeniem oświadcza kapitan Podhalańska.
Prezes dębickiego środowiska AK, wstąpiła do konspiracyjnej organizacji w wieku 18 lat. Należała do placówki Wojskowej Służby Kobiet w Sędziszowie Małopolskim. W lipcu 1944 roku uczestniczyła w akcji „Burza” walcząc w I Zgrupowania 5. Pułku Strzelców Konnych AK. Przywiązanie do patriotycznych tradycji wyniosła z domu rodzinnego.
– Wychowana w rodzinie zawodowego podoficera wojskowego, starszego wachmistrza 20. Pułku Ułanów w Dębicy, miałam wpojoną miłość do ojczyzny. Tą miłość i służbę ojczyźnie podgrzewali również moi wychowawcy w szkole. Wielkim zaszczytem i honorem było wówczas brać czynny udział w pochodach na uroczystościach państwowych. Śpiewaliśmy pełną piersią pieśni patriotyczne i deklamowaliśmy wiersze o wolnej, niepodległej Polsce – wspomina – Do Armii Krajowej należałam nie tylko ja, ale również moi dwaj bracia. Starszy Stanisław ps. „Eskimos” i młodszy brat Józef Mieczysław ps. „Czarny”. Nasz dom był punktem zbornym organizacji. Tu odbywały się narady i szkolenia. Ja, szkoliłam podopieczne mi koleżanki w zakresie podstawowej służby sanitarnej, jak udzielać pierwszej pomocy naszym żołnierzom.
Bojowa działalność Izabeli Podhalańskiej została doceniona przez jej dowódców z czasów konspiracji. Mieczysław Szczurowski wspominał po wojnie, że Izabela Podhalańska nie opuściła swoich stanowisk mimo silnego ognia nieprzyjaciela. Gotowała, prała, cerowała i zajmowała się całym gospodarstwem obozowym I Rejonu.
Wręczenie aktu nominacji odbyło się w Pałacyku Oborskich w Mielcu w przeddzień Święta Wojska Polskiego. Gratulacje w imieniu społeczności miasta i powiatu złożyli: przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła oraz zastępca burmistrza Dębicy Jarosław Śliwa.
Izabela Podhalańska jest najstarszym szefem organizacji kombatanckich funkcjonujących w powiecie dębickim oraz najstarszym bodaj uczestnikiem akcji „Burza” zamieszkałym w powiecie dębickim. W lipcu br. skończyła bowiem 91 lat.
Z wnioskiem o awans dla Izabeli Podhalańskiej za pośrednictwem Zarządu Głównego ŚZŻAK wystąpił Zarząd Okręgu Tarnów ŚZŻAK.