W niedzielę 25 września 2016 roku odbyły się w Dębicy obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył kapelan środowiska żołnierzy AK, ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi. W świątyni zgromadziły się poczty sztandarowe na czele z bojowym sztandarem Inspektoratu AK Rzeszów, a także przedstawiciele służb mundurowych, weterani AK, władze samorządowe powiatu dębickiego, młodzież oraz mieszkańcy regionu. Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod budynek Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca twórców i bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.
Przybyłych gości przywitał dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy Zbigniew Drzymała. Następnie uczestnicy wysłuchali wystąpienia Macieja Małozięcia, wiceprezesa Zarządu Okręgu Tarnów ŚZŻAK i sekretarza Środowiska 5. PSK AK ŚZŻAK w Dębicy, który mówił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali Europy i świata w okresie II wojny światowej.
Szczególną rolę na tle Polskiego Państwa Podziemnego odegrała konspiracja Obwodu Dębica Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej – stwierdził Maciej Małozięć, który następnie przywołał kilka przykładów.
O tym jak ważna była Dębica na mapie ówczesnego świata, świadczy zachowana, aczkolwiek mało znana korespondencja między Stalinem a Churchilem, w której Stalin pyta premiera Wielkiej Brytanii gdzie na mapie Polski znajduje Dębica? – spuentował Małozięć.
W swoim wystąpieniu historyk i przedstawiciel Związku AK odniósł się także do pamięci o bohaterach Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Na tej płaszczyźnie, szczególnie w aspekcie lokalnym, tak wiele udało się osiągnąć. Niewątpliwie wielka w tym zasługa weteranów wojny obronnej i Armii Krajowej, a także rozmaitych środowisk, które na przestrzeni lat dbały i dbają o tę pamięć (…)
Wiele należy jeszcze włożyć wysiłku w pielęgnowanie etosu Polskiego Państwa Podziemnego. Ze smutkiem należy bowiem wspomnieć o aktach bezczeszczenia pomnika na którym znajduje się tabliczka z nazwiskiem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, spadkobiercy, kontynuatora i depozytariusza Polskiego Państwa Podziemnego oraz tabliczka z nazwiskiem bliskiego środowisku weteranów AK – Czesława Cywińskiego, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, a także 90 innych tablic z nazwiskami polskich patriotów, które w haniebny sposób zostały oblane farbą.
Zdumiewa także fakt, że są w naszym regionie środowiska, które czczą datę 23 sierpnia i żołnierzy Armii Czerwonej, armii która nie przyniosła nam wyzwolenia, bo ona nie była armią wyzwolenia, ale przyniosła nam nową, sowiecką okupację – dodał Maciej Małozięć.
W części artystycznej wystąpiła młodzież z Grupy SAFO działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, która przygotowała wiersz „Polska Podziemna” oraz wystąpiła z utworem „Orzeł Biały”.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje pod tablicą Polskiego Państwa Podziemnego, która została odsłonięta w 75. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski.
Z kolei dzień wcześniej, 24 września 2016 r., odbył się rowerowy rajd Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania AK Obwodu Dębica. Był to jednocześnie rajd inauguracyjny nowego, rowerowego wariantu szlaku.
W rajdzie, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, wzięło udział 24 uczestników. Najmłodszym uczestnikiem był Jakub Kurzawa (12 lat), zaś najstarszym Roman Gawlik (63 lata).